Quantcast
Channel: Nowości sprzętowe
Viewing all 345 articles
Browse latest View live

Nowa wersja Pinarello Bolide na Giro d’Italia

$
0
0

Podczas etapu w Chianti Mikel Landa skorzystał z lżejszej i bardziej aerodynamicznej wersji roweru do jazdy na czas.

Poprzednia wersja Bolide osiągała znakomite wyniki – przede wszystkim były to dwa tytułu mistrza świata (Bradley Wiggins oraz Vasil Kiryienka). Teraz włoska firma stworzyła kolejną wersję Pinarello Bolide TT, która waży 350g mniej, a przy okazji stawia jeszcze mniejszy opór podczas jazdy.

hamulec

Inny kształt dolnej rury ramy zmniejsza odległość pomiędzy bidonem, a ramą. Tylny hamulec ma opływową budowę. Oba mechanizmy zatrzymujące są stworzone przez Pinarello. Firma nie podała gdzie zaoszczędziła aż 350g, ale rama poprzedniego modelu ważyła 1044g, a widelec 350g, więc ciężko doszukiwać się aż takiej obniżki w samej ramie.

rama

źródło: BikeRadar
foto: Pinarello


Nowy S-Works Tarmac Alberto Contadora

$
0
0

El Pistolero otrzymał wyróżniający się model przed lipcowym Tour de France. Pierwsze testy trwają na Criterium du Dauphine.

Wielu czołowych kolarzy świata ma swoje osobiste malowanie ramy. Teraz do zacnego grona, w którym znajdują się m.in. Vincenzo Nibali (Astana), Fabian Cancellara (Trek-Segafredo) czy Peter Sagan (Tinkoff) dołączył Alberto Contador (Tinkoff).

foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016
foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

Rama jest w większości srebrna, a w kilku miejscach znajdują się trzy pasy symbolizujące zwycięstwa Contadora w Wielkich Tourach – żółty (Tour de France), różowy (Giro d’Italia) oraz czerwony (Vuelta a Espana).

foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016
foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

Za biegi odpowiada grupa Shimano Dura-Ace – hiszpański mistrz woli wersję mechaniczną od elektronicznej Di2.

foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016
foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

Koła są produktem Roval – model Rapide CLX 40;

foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016
foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

kierownica to FSA K-Force Compact, a mostek FSA K-Force OS 99;

foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016
foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

sztyca jest modelem FSA K-Force SB, a za siodełko odpowiada Prologo.

foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016
foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

Pomiar mocy – SRM.

źródło: Team Tinkoff

Dura-Ace R9100 – najbardziej zaawansowany produkt szosowy Shimano!

$
0
0

Shimano zaprezentowało dzisiaj nową grupę osprzętu, Dura-Ace R9100, najbardziej zaawansowany produkt szosowy w historii firmy.

Przełomową technologią w niej zaimplementowaną jest Synchronized Shift, pozwalająca na automatyczną pracę przedniej przerzutki, ale również zwolennicy mechanicznej zmiany przełożeń będą zachwyceni.

Kolejne innowacje to pomiar mocy zintegrowany z mechanizmem korbowym, hydrauliczne hamulce tarczowe oraz nowe wysokości profili kół. Ponadto funkcje Dura-Ace R9100 w wersji Di2 można personalizować bezprzewodowo przy użyciu smartfona lub tabletu, dzięki aplikacji E-Tube rozbudowanej o łączność Bluetooth.

Mechanizm korbowy z pomiarem mocy

Mechanizm korbowy z grupy Dura-Ace R9100 został przeprojektowany wizualnie, ale również sztywność i jakość zmiany przełożeń uległa udoskonaleniu, masa natomiast jest niższa o 7g w porównaniu z poprzednim modelem. Dostępnych będzie pięć wariantów kombinacji przełożeń: 50-34T, 52-36T, 53-39T, 54-42T i 55-42T w siedmiu długościach ramion korb, od 165 do 180 mm. Masa mechanizmu wyniesie jedyne 609 gram w przypadku tarcz kompaktowych 50-34, wersja 53-39 jest zaledwie 12 gram cięższa.

FC-R9100-P to pierwszy w historii Shimano mechanizm korbowy ze zintegrowanym pomiarem mocy. Miernik został umieszczony wewnątrz pająka korby, co pozwala na zmianę rozmiaru tarczy bez konieczności ponownej kalibracji. Dane są mierzone niezależnie dla obu nóg kolarza, a konfigurację i aktualizację oprogramowania wykonać można przez Bluetooth przy pomocy tabletu lub smartfona.

Shimano FC-R9100-P

Aerodynamika przede wszystkim

Nowe koła Dura-Ace R9100, C60 i C40, zapewniają doskonałe przeniesienie mocy i sztywność boczną dzięki obręczy o szerokości 28 mm. Profile o wysokości odpowiednio 60 lub 40 mm są bardziej aerodynamiczne, zoptymalizowano również przepływ powietrza w obszarze styku obręczy z oponą. Wersja C60 daje zmierzoną w warunkach wyścigu oszczędność 16W w porównaniu z poprzednikiem – modelem 9000 C50.

Superlekki model C24 dopełnia oferty kół. W zależności od wysokości stożka dostępne będą wersje na szytkę, oponę bezdętkową lub drutówkę, współpracujące z hamulcem tarczowym wersje z osią E-thru 12 mm lub klasyczne pod hamulec szczękowy.

Shimano WH-R9100-C40

Niezrównana kontrola, nieograniczone możliwości

Oferta systemów hamulcowych i zmiany przełożeń jest w nowej grupie Dura-Ace najszersza do tej pory. Do wyboru będą klamkomanetki mechaniczne, obsługujące klasyczne hamulce obręczowe lub hydrauliczne tarczowe oraz oczywiście elektroniczne klamkomanetki Di2, również w wariantach kompatybilnych z dowolnym układem hamulcowym.

Shimano ST-R9100

Wprowadzenie hamulców hydraulicznych do linii Dura-Ace zapewni kolarzom o najwyższych wymaganiach doskonałe hamowanie w każdych warunkach atmosferycznych. Niezwykły projekt hydraulicznej klamkomanetki (ST-R9120/70) połączył doskonałą ergonomię z nowatorską inżynierią, wielkość chwytu w ogóle nie zdradza obecności zbiornika wyrównawczego. Zasięg dźwigni jest regulowany, a wersje Di2 umożliwiają dowolną konfigurację przycisków i funkcji multi-shift przy pomocy oprogramowania E-Tube – za pośrednictwem tabletu lub smartfona.

Największą rewolucją w zmianie przełożeń jest niewątpliwie funkcja Synchronized Shift. Pozwala ona na kontrolowanie obu przerzutek zaledwie dwoma przyciskami. Kolarz decyduje jedynie, czy potrzebuje niższego czy wyższego przełożenia, system wybierze najlepszą konfigurację, dokonując zmiany jednocześnie na mechanizmie korbowym oraz kasecie. Funkcja ta znana jest już kolarzom górskim używającym osprzętu Shimano Di2, jednak w Dura-Ace R9100 będzie możliwe również półautomatyczne sterowanie przednią przerzutką, Semi-Synchronized Shift – kolarz sam za dotknięciem elektronicznego przycisku przerzuci łańcuch na większą lub mniejszą tarczę mechanizmu korbowego, ale system dokona automatycznej poprawki na kasecie, tak by zmiana przełożenia nie była zbyt duża.

Korzystanie z funkcji Synchronized Shift będzie konieczne w przypadku manetek do jazdy na czas i triathlonu, które zostały całkowicie przeprojektowane, będą dużo mniejsze i przede wszystkim – będą miały tylko po jednym przycisku.

Przednia i tylna przerzutka to również zupełnie nowe konstrukcje, ale kompletną rewolucją jest zastosowanie po raz pierwszy w historii Shimano konstrukcji Shadow w tylnej przerzutce. Dzięki temu jest ona mniej narażona na uszkodzenie w przypadku kraksy.

Łącznik przewodów, będący jednocześnie wejściem do ładowarki, w grupie Dura-Ace R9100 będzie można ukryć w specjalnie przystosowanej do tego celu ramie, lub umieścić w miejsce korka owijki kierownicy.

Mechaniczna zmiana przełożeń

Pomimo ogromnego sukcesu, jakim było wprowadzenie technologii elektronicznej zmiany przełożeń Di2, Shimano nadal rozwija wersje mechaniczne, również w Dura-Ace R9100. Cel jest taki sam jak zawsze: najbardziej precyzyjna, najlżejsza i najszybsza zmiana przełożeń. Umożliwi to między innymi nowa konstrukcja przedniej przerzutki oraz tylna przerzutka w technologii Shadow. FD-R9100-F waży zaledwie 69g, a warto dodać, że posiada wbudowany system regulacji naciągu linki, po raz pierwszy w historii mechanicznej przerzutki przedniej Shimano.

Shimano FD-R9100

Ważąca 158g RD-R9100 dzięki technologii Shadow jest lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniem w kraksie, podobnie jak górskie przerzutki może być mocowana bezpośrednio, a jakość zmiany przełożeń zafascynuje każdego wielbiciela tradycyjnych linek i pancerzy.

RD-R9100-SS_zz_zz_STD_S1

Kaseta o rozpiętości 11-30 ułatwi najbardziej ekstremalne podjazdy, podobnie jak supersztywne i odchudzone pedały nowej grupy Dura-Ace R9100.

Shimano CS-R9100

 

Ogromne prędkości, doskonałe hamulce

Kontrolowanie roweru na stromej, górskiej serpentynie jeszcze nigdy nie było tak łatwe, a gama hamulców Dura-Ace tak szeroka. Oprócz nowych w tej grupie hydraulicznych hamulców tarczowych, w ofercie znajdzie się kilka modeli udoskonalonego hamulca obręczowego. Dzięki wbudowanemu wzmocnieniu, podobnemu do dawno zapomnianych boosterów z epoki V-brake, szczęka hamulca będzie odporna na mikroodkształcenia, zapewniając większą siłę hamowania i lepszą modulację. Dostępne będą wersje mocowane klasycznie, jak i bezpośrednio, a także aerodynamiczny wariant montowany pod suportem.

Shimano BR-R9100

Stworzony przez Shimano system mocowania zacisków do ramy, Flat Mount, zapewnia nie tylko doskonały wygląd rowerów z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi, ale również łatwy dostęp narzędzi. Nowa tarcza hamulcowa z logo Dura-Ace to całkowicie nowy projekt, radiator znany już dobrze z tarcz Freeza, został zintegrowany z pająkiem mocującym, zapewniając tym samym obniżenie maksymalnej temperatury tarczy o 30 st. Celsjusza w porównaniu z poprzednimi modelami tarcz ICE TECHNOLOGIES.

Grupa osprzętu Dura-Ace po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1973 roku, 43 lata ewolucji, systematycznej pracy przy deskach kreślarskich i nieustannych testów w zawodowym peletonie zaowocowały najdoskonalszym produktem dla najbardziej wymagających kolarzy szosowych w 95-letniej historii marki Shimano.

Informacja prasowa

FSA zaprezentowało bezprzewodowy osprzęt – K-Force WE

$
0
0

K-Force WE ma się pojawić w sklepach w marcu 2017 i rywalizować z Shimano Dura-Ace Di2 i SRAM Red eTap.

Prace nad grupą trwały bardzo długo. Pięć lat samo stworzenie i dwa lata testów inżynierów i grup WorldTour sponsorowanych przez FSA. Jak się okazuje – system WE już zawiera 11 patentów, a liczba może wzrosnąć. Główna zaleta – brak przewodów. Przerzutki pracują na baterii schowanej w sztycy, podobnej do produktu stosowanego przez Shimano.

 

Jedno ładowanie ma trwać 1.5h i wystarczać na około 5000km. Manetki potrzebują po jednej „płaskiej” baterii do obsługi systemu ANT+. Co ciekawe klamki będą miały dwa rozmiary – compact i standard (dłuższy o 6mm), żeby pasować wszystkim zawodnikom.

FSA K-Force-WE-klamka

Na szczęście FSA nie zdecydowała się na stworzenie własnego systemu bezprzewodowej komunikacji i skorzystała ze znanego i popularnego ANT+. Dzięki temu nie powinno być problemów z połączeniem z licznikami GPS, pomiarami mocy czy paskami pomiaru tętna.  Żeby zapobiegać nieciekawym sytuacjom mieszania w naszych ustawieniach grupa ma swoją sieć i zabezpieczenia.

Firma skorzystała z najbardziej sprawdzonych materiałów – wykończenie to w większości karbon i kompozyty. Nowe, złote podświetlenia odróżniają osprzęt od standardowego, mechanicznego K-Force. Korba korzysta z suportu BB386 EVO, a zębatki przymocowane są w nowy sposób dedykowany grupie WE. Liczba zębów jest standardowa – 50/34, 52/36 lub 53/39.

K-Force-Korba

Tylna przerzutka ma wewnątrz silniczek pozwalający na poruszanie z idealnie wymierzonymi odległościami. To powinno sprawić, że regulacja nigdy nie będzie potrzebna. Z przodu możemy łatwo zauważyć sporą nakładkę na przerzutce – mózg systemu i transmiter ANT+. Kaseta jest lekka – 257g – i zbudowana ze stali i tytanu. Tutaj również dostępne są trzy rozmiary – 11/25, 11/28 i 11/32. Łańcuch z kolei ma ważyć 246g.

K-Force-WE-przerzutka

Waga całego zestawu (z hamulcami) ma wynieść 2090g, a więc 120g więcej niż SRAM eTap i 45g więcej od Dura-Ace Di2.

FSA stworzyło aplikację na smartfony i komputery, żeby z łatwością obsługiwać sprzęt. Możemy zmienić działanie klamkomanetek, ustawić tryb oszczędzania baterii, sprawdzić ile jeszcze wytrzymają akumulatory i czy potrzebna jest ewentualny serwis.

W przyszłym sezonie z osprzętu FSA K-Force WE będą korzystały Astana, Cofidis, Direct Energie, Skydive Dubai i Jelly Belly.

źródło: FSA

Luck wprowadza pomiar mocy w butach!

$
0
0

Urządzenia montowane będą w podeszwach i dostępne zarówno na szosę jak i rowery górskie.

Hiszpańska firma Luck już dwa lata temu stworzyła prototyp pomiaru mocy montowanego w butach, ale dopiero w tym roku na targach Eurobike produkt został oficjalnie zaprezentowany. Luck Potentiometer może być zamontowany do wysokich modeli butów producenta. Dostępne będzie 16 modeli w cenie od 200 do 300 euro zarówno na szosę jak i MTB.

Pomiar będzie wykorzystywał zarówno łączność bluetooth jak i ANT+, co pozwoli na współpracę ze smartfonami (w specjalnie przygotowanej aplikacji) i licznikami takimi jak Garmin Edge.

Producent stworzył dwie wersje – w jednym oraz w dwóch butach. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie tylko jednej stopy, to licznik będzie automatycznie podawał dwukrotność jej mocy, żeby określić naszą jazdę.

Jeśli jesteśmy fanami butów jedynych w swoim rodzaju, to Luck proponuje produkty dopasowane idealnie do naszych wymiarów i ozdobione specjalnymi nadrukami.

Cena wkładki ma wynieść 200 euro za sztukę.

Produkty można obejrzeć na luck-bikes.eu

BSX Athletics stworzył urządzenie mierzące zużycie płynów

$
0
0

Opaska będzie nas informować, gdy uzupełnienie płynów będzie niezbędne.

Pomysł na opaskę powstał gdy Dustin Freckleton, założyciel BSX Athletics, odwodnił się do takiego poziomu, że doświadczył czasowego paraliżu i uczył się chodzić. LVL Hydration Monitor będzie korzystał z nowej technologii czerwonego światła. Opracowanie dokładnego pomiaru trwało aż 4.5 roku, ale ma on być aż 8 do 10 razy bardziej precyzyjny od optycznych mierników tętna i podawać zarówno odwodnienie jak i bicie serca.

lvl

Światło przechodzi przez ciało. Każda fala zmienia kształt w określony sposób, co pozwala nam stworzyć „obraz” zawartości wody i innych procesów fizjologicznych zachodzących w ciele. LVL będzie podawał poziom nawodnienia i przepływ krwi, tętno itp. – możemy przeczytać na stronie Kickstarter promującej LVL.

Badania krwi i moczu wykazały, że LVL podaje niemal idealne wartości. Błąd pomiaru tętna wynosi na przykład +-2.7 uderzenia na minutę. Połączenie płynów traconych przez pot i oddech z uderzeniami serca, zużytymi kaloriami i wykonywaną pracą przyniesie nam podpowiedzi co do potrzebnego nawodnienia. Bobby Julich stwierdził kiedyś, że utrata wody zmniejsza generowaną moc nawet o 7-10%.

"Wypij pół litra wody przed dzisiejszym treningiem, żeby poprawić swoją jazdę o 4-5%!"
„Wypij pół litra wody przed dzisiejszym treningiem, żeby poprawić swoją jazdę o 4-5%!”

Opaska łączy się ze smartfonem za pomocą bluetooth i jest wodoodporna. Planowana cena ma wynosić 199$. BSX Athletics chciało zebrać 50 000$, a w momencie pisania artykułu kwota otrzymana od wspierających przekroczyła już 638 000$.

foto: BSX Athletics
źródło: BikeRadar

ProShift opracował system automatycznej zmiany przełożeń w rowerze

$
0
0

Urządzenie ma być kompatybilne z osprzętami elektronicznymi SRAM Red eTap, Shimano Di2 i Campagnolo EPS.

Zbyt częsta zmiana przełożeń w pagórkowatym terenie i trudności w dopasowaniu szybkości obrotów? ProShift jest rozwiązaniem – firma Baron Controls zaprezentowała system automatycznej zmiany przełożeń, która bazuje na odpowiedniej mocy i kadencji. Urządzenie podłączane jest do osprzętu i mierzy prędkość, kadencję, tętno i moc, a następnie przelicza wszystko na odpowiednie dla danego użytkownika ustawienia.

To oznacza, że nie tylko możemy zapomnieć o zmienianiu przełożeń, ale według twórców ułatwienie pojawi się również w treningu – system ustali odpowiednie przełożenie (na podstawie mocy) do wykonywanych ćwiczeń. Jeśli stwierdzimy, że wolimy zaufać swoim dłoniom, to wystarczy samemu zmienić bieg. W takiej sytuacji ProShift wyłączy się na 20 sekund. Użytkownicy mogą tworzyć swoje profile.

Urządzenie jest dostępne w przedsprzedaży na stronie producenta od 799$. Cena zmienia się zależnie od przeznaczenia (MTB, jazda na czas, szosa, rower przełajowy, handbike, tandem, rower elektryczny) i osprzętu (SRAM, Shimano, Campagnolo).

Przybij piątkę z HIGH5!

$
0
0

Czy zastanawialiście się skąd biorą sukcesy takich zawodników jak Mark Cavendish? Mistrzostwo Świata, 30 wygranych etapów Tour de France, zwycięstwo w klasyfikacji punktowej „Wielkiej Pętli”, srebrny medal Olimpijski na torze w omnium podczas Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Być może część tej tajemnicy tkwi w jakości spożywanej przez niego żywności i produktów dedykowanych dla sportowców? HIGH5 z dumą od wielu lat wspiera swoimi produktami i wiedzą z zakresu odżywiania Team Dimension Data for Qhubeka, w którym Mark Cavendish pełni rolę lidera.

high5

O HIGH5

HIGH5 to wiodący brytyjski producent najwyższej jakości żywności funkcjonalnej dla sportowców. Firma została założona ponad 20 lat temu przez dwóch braci, profesjonalnie uprawiających triathlon. Postanowili oni poszukać naturalnej alternatywy żywieniowej dla przeładowanych sztucznymi składnikami produktów dedykowanych dla sportowców. Dobrze znając potrzeby żywieniowe swoje i sobie podobnych osób oraz wspierając się licznymi badaniami naukowymi, stworzyli szeroką gamę wysoce skutecznych produktów przy użyciu najlepszych naturalnych składników.

Produkty tej marki od lat słyną z tego, że nie zawierają sztucznych dodatków, sztucznych barwników, aromatów ani substancji słodzących. Dzięki badaniom i testom, przy współpracy ze sportowcami wielu dyscyplin wytrzymałościowych, wypracowano receptury produktów, których spożywanie w mierzalny sposób wpływa na poprawę wyników sportowych.

layout4

Na każdym z etapów powstawania produktów, od wyboru dostawców, poprzez proces produkcji, aż po badania w niezależnych laboratoriach, ścisła kontrola gwarantuje, że są one w 100% bezpieczne oraz wolne od składników znajdujących się na Liście Substancji i Metod Zabronionych WADA.

Polityka antydopingowa wdrożona przez HIGH5 jest skuteczna, o czym świadczy fakt, że od początku istnienia firmy produkty, dostarczane profesjonalnym sportowcom na całym świecie, w żadnym przypadku nie były przyczyną uzyskania dodatniego wyniku testu na wykrycie zakazanych substancji. Dwie dekady doświadczenia pozwalają stwierdzić, że do produktów HIGH5 można mieć pełne zaufanie.

HIGH5 w Polsce

Rok 2016 to pierwszy sezon działalności HIGH5 w Polsce. W kraju mogliście spotkać nas i nasze produkty na kilkudziesięciu imprezach sportowych z różnych dyscyplin, w tym także tych rangi Mistrzostw Polski. Od Nordic Walking przez MTB XC, maratony, triathlon, aż po górskie biegi ultra. Byliśmy partnerem Tour de Pologne mężczyzn oraz kobiet i – podobnie jak robi to HIGH5 na Wyspach Brytyjskich – już teraz aktywnie wspieramy kilkunastu polskich sportowców z różnych dyscyplin sportów wytrzymałościowych. Naszą ambicją jest umożliwić im dalszy rozwój oraz – dzięki wiedzy i naszym produktom – zadbać o poprawę ich wyników sportowych. Plany na kolejne lata w tym zakresie mamy bardzo ambitne. Posiadamy specjalną ofertę dla klubów i stowarzyszeń sportowych. Zapraszamy Państwa do współpracy.

layout6

Dlaczego HIGH5?

HIGH5 jako jeden z niewielu producentów żywności funkcjonalnej dla sportowców, w swoich produktach nie stosuje sztucznych dodatków, sztucznych barwników, aromatów i substancji słodzących. Każdy produkt posiada oznaczenia dotyczące zawartości glutenu oraz informację, czy nadaje się do spożycia przez wegetarian.

Można powiedzieć, że składniki produktów tej marki są dokładnie takie same jak te, znajdujące się w naszym cotygodniowym koszyku zakupów ze zdrową żywnością. Dzięki temu produkty HIGH5 są naprawdę smaczne, o czym warto przekonać się samemu. Producent w swej polityce gwarantuje klientom 100% satysfakcji lub zwrot pieniędzy w sytuacji, gdy spożycie produktów podczas zawodów zawiedzie nasze oczekiwania i nie wpłynie na poprawę wyników. Jest to odważne i bardzo mocne zobowiązanie. Świadczy o najwyższej jakości produktów oraz pokazuje sposób, w jaki firma buduje relacje ze swoimi klientami – fair play w sporcie i biznesie.

O skuteczności nowej generacji produktów energetycznych od HIGH5 świadczy nie tylko zobowiązanie producenta, ale także wyniki sportowe wielu czołowych kolarzy. HIGH5 wspiera m.in. pierwszy afrykański team z licencją World Tour – Dimension Data for Qhubeka, a także damską drużynę Wiggle HIGH5 Pro Cycling z dwukrotną Mistrzynią Świata Giorgią Bronzini.

Potwierdzona badaniami naukowymi formuła produktów od wielu lat pomaga zawodnikom zawodowego peletonu by wydajniej, szybciej, bez kłopotów żołądkowych i kryzysów energetycznych trenować oraz kończyć zawody na jak najlepszej pozycji.

Formuła nowej generacji funkcjonalnych napojów węglowodanowych EnergySource, EnergySource Plus, EnergySource X’treme oparta została na mieszance węglowodanów prostych maltodekstryny i fruktozy w proporcjach 2:1. Dlaczego jest to takie ważne? Badania pokazują, że maksymalne wchłanianie węglowodanów w przypadku tradycyjnych napojów sportowych jest na poziomie 60g na godzinę, natomiast spożycie napojów węglowodanowych nowej generacji w formule maltodekstryna: fruktoza 2:1 pozwala znacznie zwiększyć wchłanianie węglowodanów, do poziomu nawet do 90g na godzinę. Jak to możliwe, że nasz organizm jest w stanie przyswoić o 40% więcej węglowodanów?

Składniki napoju EnergySource, dostają się do mięśni, w których wykorzystywane są jako paliwo. Najpierw napój trafia do żołądka, a później do jelita. W tym czasie układ trawienny rozkłada różne rodzaje węglowodanów z napoju do glukozy. Glukoza jak wiadomo jest głównym źródłem energii dla organizmu. Zanim glukoza przedostanie się z jelita do krwiobiegu, a następnie do mięśni, najpierw musi przedostać się przez ścianę jelita. Czyni to za pomocą tak zwanych transporterów glukozy. Uważa się, że 60 gramów na godzinę to maksymalna ilość węglowodanów, którą organizm może wchłonąć. Nasze dodatkowe 30 gramów węglowodanów bierze się stąd, że fruktoza nie jest trawiona do glukozy i nie wchodzi w konflikt z maltodekstryną. Dzięki temu dostarczamy naszemu organizmowi 40% więcej paliwa i jesteśmy w stanie przejechać dłuższy dystans w lepszym tempie na tym samym poziomie wytrenowania, co pokazują liczne badania.

Dodatkowe wzbogacenie wybranych produktów kofeiną pozwala zwiększyć wydajność psychiczną i fizyczną, poprawić wytrzymałość organizmu oraz obniżyć poziom odczuwanego zmęczenia.

Produkty HIGH5

Produkty HIGH5 można podzielić na 4 kategorie: ENERGIA, NAWODNIENIE, REGENERACJA i KOFEINA. W kolejnych artykułach przybliżymy je Wam dokładniej. Chcąc już teraz poznać dostępne na polskim rynku produkty marki HIGH5 zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.high-5.com.pl.

Artykuł sponsorowany


Canyon wprowadza hamulce tarczowe do wszystkich szosowych modeli

$
0
0

Od sezonu 2017 będzie można kupować Aeroad, Endurace i Ultimate z dwoma rodzajami systemów hamowania.

Canyon znany jest z konkurencyjnych cen osiąganych dzięki sprzedaży bezpośredniej. Producent przedstawia swoją ofertę na stronie internetowej i poza placówkami przy fabryce nie posiada sklepów. Hamulce tarczowe już wcześniej były dostępne w wysokich, karbonowych wersjach Ultimate CF SLX i w przeznaczonym do długich jazd Endurace.

Od sezonu 2017 sytuacja dość diametralnie się zmieni – tarczówki pojawią się również w szybkim, aerodynamicznym Aeroad oraz w niższych (i tańszych) Ultimate CF SL. Wszystkie modele wykorzystujące 160-mm tarcze będą mogły obsłużyć opony o szerokości nawet 33mm. Do montażu kół wykorzystane będą 12-mm sztywne osie. Różnica w wadze ma być niewielka – Canyon twierdzi, że ramy przytyją około 70g w bezpośrednim porównaniu modeli z tradycyjnymi i tarczowymi hamulcami.

Endurace

endurace-80-sl

Endurace przeznaczony jest do długich, kilkugodzinnych jazd dzięki komfortowej geometrii. Najwyższy model CF SLX Disc 9.0 korzysta z osprzętu Shimano Dura-Ace 9100 z hamulcami hydraulicznymi. Koła DT Swiss ERC 1100 DiCut, opony Continental GP4000s II i kierownica Canyon H31 Ergocockpit zapewnią odpowiednią sztywność i wygodę. Cena – 24 999zł.

Dostępne są również modele z elektronicznymi przerzutkami Ultegra Di2, mechaniczną wersją Ultegry i nieco cięższymi, ale tańszymi ramami CF SL. Ta grupa występuje również w wersji dla pań – WMN CF SL. Najniższy model Endurace CF SL Disc 8.0 korzysta z Shimano 105, kół Mavic Aksium Disc i kosztuje 9499zł.

Ultimate

ultimate-80-sl

Wyścigowy model, który można wykorzystać w każdej sytuacji – na długich podjazdach, sprinterskich finiszach i długich jazdach. Lekki, sztywny i, przede wszystkim, szybki. Ultimate CF SLX 9.0 Disc podobnie jak odpowiedni Endurace korzysta z Dura-Ace i hamulców tarczowych Shimano, kół DT Swiss PRC 1400 DiCut, zintegrowanej kierownicy Canyon H36 Aerocockpit i siodełka Fizik Antares R5. Zestaw kosztuje 25 999zł.

W szerokiej gamie możemy znaleźć CF SLX na Ultegrze i Ultegrze Di2 oraz CF SL na Ultegrze Di2, rower dla kobiet na mechanicznej grupie Shimano oraz najniższy model – CF SL Disc 8.0 na 105, kołach Mavic Aksium i niezintegrowanym kokpicie za 9 899zł.

Aeroad

aeroad-80-di2

Rower dla sprinterów wykorzystywany przez najszybszych kolarzy grup Movistar i Katusha. Zaawansowana aerodynamika łączy się z nie najlepszą wygodą, ale to może się nieco zmienić dzięki zastosowaniu hamulców tarczowych. Szersze opony (nawet do 33mm) i nowy system zatrzymywania nieco obniżą właściwości „cięcia” powietrza, ale powinny pozwolić na szybsze pokonywanie zakrętów.

Najwyższy model Aeroad dostępny na tarczówkach – CF SLX Disc 9.0 również wykorzystuje Shimano Dura-Ace, zintegrowany kokpit Canyon H11 Aerocockpit i karbonowe koła Reynolds Strike na oponę. Odpowiednia do wyścigowych właściwości jest cena – 27 499zł.

Dla pań dostępny jest model CF SLX 8.0 Di2 na elektronicznej Ultegrze i tych samych kołach Reynolds. Nieco niższa grupa osprzętu sprawiła, że cena spadła do 23 499zł. Najsłabszy i najtańszy Aeroad na nowych hamulcach to CF SLX Disc 8.0 na mechanicznej Ultegrze za 19 799zł.

Orica-Scott wykorzysta system aktywnego smarowania łańcucha

$
0
0

Dzięki ciągłemu dostarczaniu smaru kolarze mają zaoszczędzić nawet 12 watów.

Australijczycy skorzystają z systemu Revo Via, który jest zasilany przez dwie baterie LR1 („krótkie” paluszki). Urządzenie podaje smar z pojemnika umiejscowionego na dolnej części ramy roweru i zmniejsza tarcie do „absolutnego minimum”. Firma Flaer twierdzi, że dzięki temu moc może wzrosnąć nawet o 12 watów.

Specjalnie stworzony olej jest znacznie luźniejszy od tradycyjnego smaru, z którego korzystamy na co dzień. Dawki 0.03ml pozwolą też na zachowanie czystszego napędu. Płyn nie zawiera klejących dodatków i Flaer twierdzi, że ich wynalazek ma „jeden z najniższych” współczynników tarcia. Substancja jest biodegradowalna i zmywalna wodą, a więc nie zagraża środowisku.

BikeRadar zapytał producenta o teoretyczną sytuację, w której smar dostaje się na powierzchnię hamującą. Otrzymana odpowiedź brzmiała:

Dzięki zmywalności nie ma wpływu na powierzchnię hamującą. Temperatura powstająca podczas tarcia natychmiastowo wypali płyn, dzięki czemu nie wpłynie on na efektywność i nie zabrudzi klocków.

Co ciekawe Revo Via wyposażone jest w trzyosiowy akcelerometr, dzięki któremu łańcuch jest smarowany jedynie podczas jazdy. Istnieją trzy ustawienia częstotliwości – niska, średnia i wysoka. Na najwyższej opcji bateria ma służyć 7.5 godziny. Wtedy dostarczane jest 0.03ml oleju co 30 sekund. Środkowa konfiguracja wydłuży pracę do 22.5 godziny i rozszerzy interwał do 90 sekund, a najniższa pozwoli już na 37.5 godziny jeżdżenia ze smarowaniem co 150 sekund. Waga systemu bez płynu wynosi 121g.

Krótki przewodnik po kołach Vision

$
0
0

Amerykańska firma produkuje koła używane przez zawodowe drużyny. Od 2017 roku niektóre modele będą występować w rowerach marki Trek.

Koła Vision możemy znaleźć na większości półek cenowych – od najtańszych modeli Team kosztujących około 1000zł po profesjonalne Metron, których cena sięga już ponad 7000zł. Obręcze są w większości pokrywane dwoma rodzajami nadruków – czerwonymi i szarymi. Wszystkie budowane są ręcznie.

Team

team30-disc-front-wheels-grey1

W grupie Team możemy znaleźć modele z poprawioną aerodynamiką. Team 30 COMP (849zł) ma w pełni aluminiową obręcz o wysokości 30mm z anodyzowaną powierzchnią hamującą, która jednak ma przeznaczenie estetyczne i dość szybko znika po kilku hamowaniach. Tutaj ponownie znajdziemy 20 i 24 płaskie szprychy (w tylnym kole asymetryczny splot 2:1) i wagę 1920g. Team 30 Disc przeznaczony do rowerów z hamulcami tarczowymi zwiększa swój ciężar do 2100g i liczbę szprych do 24/28. Stalowy bębenek Shimano współgra z 10-11 rzędowymi kasetami.

team35_front

Najwyższy model z grupy – Team 35 Comp (1299zł) – ma już do zaoferowania całkiem niezłą aerodynamikę dzięki obręczy o wysokości 35mm. Zastosowano tu płaskie szprychy i osiągnięto niższą wagę – 1850g. Podobnie jak w niższym modelu obręcz pokryta jest warstwą anodyzującą, która wyraźnie poprawia estetykę, ale jest nietrwała. Bębenek pracuje dość głośno (wzorem najlepszych kół aerodynamicznych) i jest zbudowany z aluminium. Ponownie jego przeznaczeniem jest 10-11 rzędowe Shimano.

Kup jeśli… szukasz solidnych, treningowych kół za rozsądne pieniądze.

Trimax

trimax30_fbkg

Nieco wyższa grupa aluminiowych kół. Trimax 30 (2449zł) z wyglądu przypomina swojego tańszego kolegę, ale oferuje sporo niższą wagę i lepszą sztywność. Piasty są wytrzymalsze i lepiej się toczą – wykorzystują sześć mechanicznych łożysk. Obręcz o wysokości 30mm przygotowana jest pod oponę o minimalnej szerokości 23mm z zastosowaniem systemu gotowego do wykorzystania rozwiązania bezdętkowego. Para waży 1630g i zbudowana jest podobnie do Team 35 – 16/21 płaskich szprych z tylnym kołem zaplecionym niesymetrycznie 2:1. Kolejnym zyskiem jest możliwość wyboru bębenka między Campagnolo, a Shimano. Trimax 30 Disc (2549zł) jest bliźniaczym modelem przeznaczonym pod hamulce tarczowe. Waga spada do 1590g, ale stożek zmniejsza się do 28mm. Od przyszłego roku do oferty wchodzi Trimax 30 KB, który będzie ważył 1610g i otrzyma znaną już wcześniej czarną powierzchnię hamującą.

trimax35_front

Trimax 35 (2449zł) jest nieco bardziej zaawansowaną wersją Team 35. Lżejsze, szerokie (24mm na zewnątrz i 19mm wewnątrz) obręcze i piasty pozwalają na obniżenie wagi do 1650g. Lepsze toczenie i możliwość wyboru bębenka pomiędzy Campagnolo i Shimano to kolejne zyski. Model posiada też wersję aluminiowo-karbonową, która waży 1640g. Dzięki zastosowaniu karbonu rośnie jednak sztywność i przeniesienie mocy. Podobnie jak w Trimax 30 w sezonie 2017 pojawi się wersja 35 KB – zbudowana w inny sposób (m.in. inne nyple i węższe obręcze) i ważąca 1630g.

Kup jeśli… szukasz sztywnych i lekkich kół aluminiowych.

TC24

Chociaż TC24 (6099zł) zupełnie nie przypomina aluminiowych braci, to również należy do rodziny Trimax. W pełni karbonowa obręcz o wysokości 24mm przeznaczona pod szytkę w połączeniu z wysokiej jakości piastami i specjalnymi zaciskami tworzy koła o wadze zaledwie 1280g, które „połykają” wzniesienia bez mrugnięcia okiem. Producent oferuje bębenek zarówno pod Campagnolo (droższa o 100zł) jak i Shimano.

Kup jeśli… jeździsz po górach i szukasz lekkich, sztywnych kół z karbonu.

Trimax 40 Carbon Disc (3999zł) pojawi się od sezonu 2017 i będzie zbudowany z aluminiowo-karbonowej obręczy o wysokości 40mm i przeznaczony jedynie do hamulców tarczowych z uchwytem na 6 śrub lub centerlock. Dość aerodynamiczne i sztywne koła ważą 1820g i przeznaczone będą jedynie pod oponę.

trimax-t42-front-grey-wheels

Trimax T42 (3549zł) to najwyższy model wykorzystujący aluminium w ofercie Vision. Połączenie dwóch materiałów daje koła ze stożkiem o wysokości 42mm, dobrą sztywnością i wagą 1720g. Tutaj również wykorzystano płaskie, aerodynamiczne szprychy (18/21) i wysokiej klasy piasty. Dzięki temu i odpowiedniej obręczy T42 można wykorzystywać w walce na płaskich odcinkach, gdzie „rozcinanie” powietrza ma najwyższe znaczenie.

Kup jeśli… szukasz stosunkowo tanich i sztywnych kół wyścigowych z aluminiową powierzchnią hamującą.

Metron

metron-40-tubular-front-grey-wheels

Najliczniejsza i jednocześnie najdroższa „rodzina” Vision. Modele Metron mają obręcze wykonane z karbonu, najwyższej klasy piasty i aerodynamiczne szprychy. W zestawie dostaniemy karbonowe zaciski i klocki hamulcowe do tego typu powierzchni. Ich przeznaczeniem jest ściganie i wygrywanie. Metron 40 SL (szytka – 6499zł, opona – 7199zł) stanowi najbardziej uniwersalny model – stożek o wysokości 40mm zapewnia już zysk aerodynamiczny, ale też pozwala na obniżenie wagi do 1350g w przypadku wersji pod szytkę i 1590g pod oponę. Od niedawna można kupić Metron 40 SL Disc (szytka – 6499zł, opona – 7199zł), również w dwóch wariantach. Tutaj niestety ciężar wzrasta – 1430g dla szytki i 1790g dla opony. W 2017 roku producent poszerzył obręcze do 25.5mm na zewnątrz i 17mm wewnątrz w celu dodatkowego poprawienia komfortu i aerodynamiki.

metron-55-tubular-front-grey-wheels

Metron 55 SL (szytka – 6599zł, opona – 7499zł) różni się od niższego brata przede wszystkim obręczą, która tutaj ma 55mm wysokości i 25mm zewnętrznej szerokości. Podobnie jak pozostałe modele najwyższej grupy wykorzystuje piasty z sześcioma łożyskami wykonane z bardzo lekkich materiałów nazwane przez Vision P.R.A. Waga wersji pod szytkę wynosi 1430g, a pod oponę 1700g. Od sezonu 2017 Vision oferuje też gratkę dla miłośników hamulców tarczowych. Metron 55 SL Disc wyposażone jest w uchwyt tarczy na 6 śrub lub centerlock, a waga wzrasta nieznacznie – 1550g dla szytki i 1790g dla opony.

metron-81

Do jazdy na czas i triathlonu Vision produkuje Metron 81 SL (szytka – 6599zł, opona – 7499zł). Znakomita aerodynamika i niewysoka waga sprawiają, że jest to maszyna do pokonywania kilometrów w znakomitym tempie. Obręcze w sezonie 2017 zostaną poszerzone (ok. 24.5mm zewnętrznej i 16mm wewnętrznej szerokości). Waga przy użyciu szytki wynosi zaledwie 1550g. Kolarze preferujący rozwiązania nie korzystające z kleju będą musieli się pogodzić z ciężarem 1930g. Producent chwali się, że Metron 81 w ostatnich kilku latach ponad 100 razy znalazł się na podium zawodowych wyścigów. W zestawie, oprócz klocków hamulcowych, otrzymujemy też nakładki przedłużające wentyle.

Kup jeśli… szukasz karbonowych, aerodynamicznych, wyścigowych kół i nie uznajesz kompromisów.

3-spoke

W rowerach czasowych często stosuje się jednak rozwiązania niedostępne w wyścigach ze startu wspólnego. Metron 3 Spoke (6199zł przód, 6999zł tył) ma 60.5mm stożek i 3 karbonowe, potężne szprychy. Obręcz przeznaczona pod szytkę ma szerokość 23mm, a waga zestawu wynosi 1910g.

disc

Na tył można założyć tzw. pełne koło. Metron Disc (5699zł) ma szerokość 24.3mm, jest w pełni wykonany z karbonu i również przeznaczony tylko pod klejone ogumienie. Waga najbardziej aerodynamicznego produktu wynosi 1050g. Istnieje możliwość zakupienia w zestawie Metron TT (6999zł), w którym znajduje się Disc i przednie koło z karbonową obręczą 90mm ważące około 700g.

Kup jeśli… samotnie walczysz z czasem i wiatrem.

Wszystkie modele możecie zakupić w Sklepie Naszosie.pl! Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy sklep@naszosie.pl lub telefoniczny 530-599-055.

Zdjęcia oraz informacje – Vision Tech USA

Peter Sagan zaprezentował swój rower na sezon 2017

$
0
0

Mistrz świata będzie korzystał z aerodynamicznego Specialized S-Works Venge ViaS. Podobnie jak w poprzednich latach Słowak skorzysta ze specjalnego malowania ramy.

W wigilijny poranek Sagan wrzucił na Twittera zdjęcia nowego roweru, na którym będzie walczył o kolejne zwycięstwa w tęczowej koszulce.

Mikołaj przyniósł mi mój spersonalizowany, mistrzowski Venge ViAS od Specialized z malowaniem BORA-hansgrohe 2017!

Rama pomalowana na opalizujący, srebrny kolor. Dzięki temu zabiegowi mistrz świata również na rowerze będzie miał wyjątkowe, tęczowe barwy. Co ciekawe sprzęt wyposażony jest w hamulce na obręcze, chociaż Sagan wcześniej testował Venge w wersji z tarczówkami, a Tom Boonen otrzymał niedawno model właśnie z nowym rozwiązaniem.

Bardzo możliwe, że podczas klasyków na brukach zobaczymy tęczową koszulkę na rowerze z hamulcami tarczowymi.

LeEco stworzyło „smart bike”

$
0
0

Rower z wbudowanym alarmem, oświetleniem i klasksonem? Tak wygląda przyszłość według firmy LeEco.

Smart bike chińskiego producenta ma się pojawić w dwóch wariantach – szosowym i mtb. Projekt został zaprezentowany na Consumer Electronics Show w Las Vegas. W kierownicy znajduje się zintegrowany komputer wyposażony w czterocalowy ekran dotykowy, system BikeOS oparty na słynnym Androidzie i procesor Snapdragon 410. Wśród funkcji znajdziemy m.in. nawigację czy możliwość łączności z innymi użytkownikami LeEco. Urządzenie obsługuje ANT+, co pozwoli na korzystanie z pomiarów mocy, tętna czy kadencji.

le-eco-comp

Wbudowane mają być też światła automatyczne, klakson i alarm. Jeśli rower zacznie się poruszać z włączonym systemem ostrzegania, to otrzymamy wiadomość na naszego smartfona razem z aktualnym położeniem sprzętu.

Rower to jednak coś więcej niż komputery i alarmy. LeEco zbudowany jest z karbonu T700, ma aerodynamiczny kształt i przedstawiany jest z osprzętem Sram w konfiguracji 1×11. Waga według producenta ma wynosić 8.4kg.

le-eco-road1

Smart bike na początku ma być dostępny jedynie w Stanach Zjednoczonych. Nieznana jest jeszcze cena, ale produkt ma się pojawić na rynku w drugim kwartale roku.

fot. LeEco / LeMall.com

Selle Italia SLR C59 – jedno z najlżejszych siodełek świata

$
0
0

Czysty karbon i waga zaledwie 63 gramów. Tak wygląda produkt włoskiego producenta.

Prototyp C59 ważył dokładnie 59 gramów, ale ostateczna wersja jest o cztery gramy cięższa. Ciekawy jest jednak fakt, że bikeradar, który będzie testować nowy sprzęt zważył siodło i uzyskał wynik 61 gramów.

Wygląd produktu może nieco przerażać. Przy szerokości 128mm i długości 265mm na środku widać dość sporą dziurę, która ma zapewniać idealny przewiew i komfort. Pręty również wykonane są z karbonu najwyższych prób. Oczywiście by zapewnić minimalną wagę dostępny jest jeden wariant kolorystyczny – lakier wpływałby na cenne gramy.

SLR C59 jest jednym z najlżejszych siodełek świata – najbliższe AX-Lightness produkuje Phoenix ważące 65g. Becker z modelem Typen road osiągnął nieprawdopodobne 47g, ale na konstrukcji widnieje sporo ostrzeżeń dotyczących używania jedynie na gładkich drogach.

Selle Italia SLR C59 sprzedawane jest w cenie 449 euro, a więc około 2 tysięcy złotych.

Sidi stworzyło buty dla Bahrain-Merida

$
0
0

Drużyna z Bliskiego Wschodu w swoim pierwszym sezonie otrzymała specjalne malowanie obuwia.

Kolory występujące na butach są takie jak na strojach. Kombinacja czerwonego i białego reprezentuje barwy Bahrajnu. Niebieskie dodatki to symbol dwóch mórz okalających wyspę, a złoty jest przypomnieniem królewskiej tradycji i kultury państwa. Radość ze współpracy opisał Dino Signori, właściciel Sidi od 1960 roku.

Bardzo się cieszymy, że znowu będziemy współpracować z Vincenzo Nibalim. Był u nas dopracować szczegóły przy pracach nad butami. Kiedy Rekin pierwszy raz nosił Maglia Rosa w 2010 roku miał na sobie buty Sidi. Od tego czasu dwa razy wygrywał we Włoszech, raz w Tour de France i Vuelta a Espana i jestem pewien, że jego portfolio będzie dalej rosło.

Jako sponsor Sidi pojawi się również na koszulkach, skarpetkach i osłonach butów Bahrain-Merida. Drużyna zadebiutuje w nowych butach podczas Vuelta a San Juan w Argentynie.


Pinarello Dogma F10 Michała Kwiatkowskiego na sezon 2017

$
0
0

Lepsza aerodynamika, przygotowanie do Shimano Dura-Ace Di2 9150 i niższa waga – z tych poprawek będzie korzystać Team Sky w sezonie 2017.

Pierwszym wyścigiem, na którym pojawi się F10 będzie Tour Down Under. Mistrz świata z Ponferrady poczeka jednak nieco dłużej. Wcześniej kolarze będą mogli wypróbować nowy model na Majorce. Team Sky wykorzysta osprzęt Shimano Dura-Ace Di2 9150, a Team Wiggins użyje produktów SRAM. Co ciekawe firma od razu przygotowała pięćset egzemplarzy rozesłanych już do sprzedawców. 9 stycznia UCI zaakceptowała nowy kształt ramy i widelca, więc F10 oficjalnie jest już gotowy do wykorzystywania w wyścigach.

pinarello dogma f10

Tworząc F10 Pinarello wzorowało się na Bolide HR, na którym Bradley Wiggins bił rekord godzinny i modelu, na którym Elia Viviani zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Producent twierdzi, że rower jest 6.3% lżejszy i 7% sztywniejszy. Niepomalowana rama w rozmiarze 53cm waży zaledwie 820g.

Pinarello Dogma F10

Zastosowanie wklęsłego tyłu ramy i mniejszych, dopasowanych bidonów sprawiło, że opór powietrza jest zmniejszony o aż 12.6%. Dla fanów większych butelek przygotowano trzecią śrubę nieco niżej na pionowej rurze.

Pinarello Dogma F10

Kształt jest asymetryczny i Pinarello przesunęło środek o kolejne 2mm na prawą stronę. Dzięki temu rama lepiej przeciwdziała siłom działającym podczas pracy korby i łańcucha, a sztywność wzrosła o wspomniane 7%. Geometria pozostaje bez zmian. Producent przygotował 13 rozmiarów od 42cm do 62cm i ośmiu kolorach.

Dogma F10

Bardzo ważny jest fakt, że F10 jest specjalnie przygotowane do Dura-Ace Di2 9150. Poprzednio bateria i procesor umiejscowione były pod mostkiem, a teraz powędrowały do dolnej rury. Niestety ma to wady – poprzednia wersja Dura-Ace Di2 9050 nie będą mogły być schowane do ramy, ale jej użytkownicy mogą użyć „schowka” w kierownicy.

Dura-Ace Di2 9150

Dura-Ace Di2 9150

Podobnie jak wcześniej komponenty są niezłą mieszanką – siodełko Fizik, kokpit PRO i koszyki na bidon Elite. Michał Kwiatkowski korzysta z mostka o długości 120mm i będzie siedział na modelu Antares. Na podobnych zestawach będą jeździć również Łukasz Wiśniowski i Michał Gołaś.

Rower Rafała Majki na sezon 2017 – Specialized Tarmac! (foto)

$
0
0

Tarmac ma wszystko, co potrzebne w górach – lekkość i sztywność na podjazdach oraz pewność na zjazdach.

Specialized od kilku lat jest uznawany za jednego z najlepszych producentów rowerów szosowych. Wystarczy przypomnieć, że w ostatnich dwóch sezonach kolarze jeżdżący na S-Works dwukrotnie wygrali m.in. Giro d’Italia i raz Vuelta a Espana, Il Lombardię, Ronde van Vlaanderen, zdobyli dwa tytuły mistrza świata i brązowy medal olimpijski. Nie można się dziwić, że Rafał Majka cieszył się z dalszej współpracy z amerykańską firmą pomimo zmiany drużyny:

Cieszę się, że zostaliśmy przy rowerach marki Specialized, bo w pewnym sensie dzięki temu rowerowi lepiej zjeżdżam, nie martwię się, że sprzęt mnie może zawieść.

W rozpoczynającym się sezonie mistrz Polski będzie korzystał z S-Works Tarmac w rozmiarze 52cm.

tarmac

Osprzętem zajęło się Shimano z modelem Dura-Ace R9050 Di2. Japończycy odpowiadają za hamulce;

hamulec

przerzutki;

dura-ace di2

oraz mechanizm korbowy z zamontowanym pomiarem mocy 4iiii. Co ciekawe Rafał w rowerze do jazdy na czas używa SRM.

dura-ace di2

Łożyskami zajęła się słynna firma CeramicSpeed znana z najwyższej jakości i najmniejszych oporów toczenia – podobno zapewnia to oszczędność 6-8 watów.

ceramic speed

Kokpit i sztyca siodła to dzieła firmy PRO.

kokpit

Chociaż już samo siodło, to powrót do Specialized (w ostatnich latach Rafał korzystał z produktów Prologo). Tym razem mistrz Polski będzie używał S-Works Romin Evo – najlżejsze siodełko firmy (134g).

s-works romin evo

Podobnie jak w ostatnich sezonach koła dopasowane będą do wymagań terenu – na płaskich etapach Rafał wykorzysta aerodynamiczne Roval C60, a w górach lekkie Roval C40. W konfiguracji „górskiej” rower waży około 7.1kg z założonym pomiarem mocy, pedałami i koszykami na bidony.

Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

$
0
0

Brązowy medalista olimpijski i kolarz celujący w czołowe lokaty Wielkich Tourów zasługuje na znakomity sprzęt jakim jest Shiv.

Rafał Majka przeniósł się po sezonie 2016 z Tinkoff do BORA-hansgrohe, ale nie zmienił się producent jego rowerów – Specialized. Dzięki temu mistrz Polski uniknął problemów z dopasowaniem do nowej geometrii i szukaniem odpowiedniej pozycji.

Specialized Shiv jest uznawany za jedną z najlepszych maszyn do walki z czasem – zapewnia znakomitą aerodynamikę i sztywność. Dzięki zastosowaniu większego wkładu suportu poprawione jest również przeniesienie mocy z pedałów na koła. Shiv pokazał swój potencjał w Katarze – na podobnym modelu Tony Martin zdobył złoto, a Maciej Bodnar był czwarty.

Podobnie jak przed rokiem podczas walki z czasem Rafał skorzysta ze Specialized Shiv w rozmiarze XS.

DSC06903 Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

Za napęd odpowiada Shimano, a dokładniej model Dura-Ace R9050 Di2. Na początku sezonu drużyna otrzyma nową dumę japońskiego producenta Dura-Ace R9150 Di2. W przypadku Rafała do rozpędzenia roweru służy korba z tarczami rozmiaru 53/39 z pomiarem mocy SRM.

DSC06896 Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

Zmiana przełożeń – błyskawiczne, niezawodne Dura-Ace z jedenastoma rzędami na kasecie.

DSC06897 Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

Pozostałe części należą już do Specialized. Dość szerokie siodło Sitero;

DSC06906 Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

koła Roval C50 używane na treningach i zazwyczaj zastępowane przez pełny „dysk” z tyłu podczas wyścigów oraz kokpit Carbon Fact.

DSC06895 Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

Zacisk sztycy pokazuje jak ważne są detale przy projektowaniu aerodynamicznego roweru. Kształt ma zapewnić odpowiednie trzymanie, ale również kilkusekundowy zysk na każdym etapie jazdy na czas.

DSC06898 Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017

W zestawie z pełnym kołem Shiv waży około 7.4kg.

Artykuł Specialized Shiv Rafała Majki na sezon 2017 pochodzi z serwisu Kolarstwo szosowe, Tour de France, Tour de Pologne - naszosie.pl.

Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego

$
0
0

Aerodynamiczna maszyna Lotto-Soudal to idealny partner kolarza szukającego sukcesów.

Ridley Noah SL mieliśmy okazję obejrzeć przy okazji spotkania z Tomaszem Marczyńskim na Majorce. Trzykrotny mistrz Polski będzie jeździł na znakomitym rowerze, który tylko dzięki Andre Greipelowi odniósł pięć triumfów na etapach Wielkich Tourów w sezonie 2016.

Ridley-NoahSL Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego

Chociaż rower jest zdecydowanie przeznaczony do walki z oporami powietrza, to oczywiście producent nie zapomniał o odpowiedniej wadze. Rama waży 950g i ma znakomitą sztywność i aerodynamikę – nic, tylko zwyciężać.

Ridley-Widelec Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego

Dzięki wyraźnym wycięciom w widelcu powietrze stawia mniejszy opór na kole i dolnej części ramy. Ridley chwali się, że mimo nietypowej budowy sztywność nie spadła.

Super-Record-EPS Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego„Nie samą ramą kolarz jeździ”. W Lotto-Soudal zawodnicy używają uznanego osprzętu dla wszystkich „europro” – karbonowe Campagnolo Super Record EPS. Elektroniczna wersja zapewnia natychmiastowe zmiany przełożeń i pewność.

SRM Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego

Za pomiar mocy i komputer odpowiada SRM. Niemiecka firma szczęśliwie nie psuje niewątpliwej urody korby Campagnolo. U Mańka dość popularny rozmiar 53/39.

hamulec Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego

Włoski producent oczywiście przygotował również hamulce zintegrowane z ramą (kolejna oszczędność na aerodynamice). Sztyca (również odpowiednio dopasowana do całości) jest dziełem Deda Elementi, a siodło Selle Italia.

Deda Ridley Noah SL Tomasza MarczyńskiegoKokpit, podobnie jak sztyca, to produkty Deda. Mostek i kierownica są w pełni aluminiowe, ale to nie oznacza strat na wadze. Cały zestaw bez owijki to około 380g. Nie mówiąc już o (kolejnych) zyskach w aerodynamice.

Tomasz-Marczyński-1 Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego

W połączeniu z kołami Campagnolo Bora Ultra 35 i szytkami Vittoria Corsa zestaw waży 7.2kg. Właściciela już nie ważyliśmy, ale na pewno jest ultra lekki i szybki!

Artykuł Ridley Noah SL Tomasza Marczyńskiego pochodzi z serwisu Kolarstwo szosowe, Tour de France, Tour de Pologne - naszosie.pl.

Fausto Pinarello: „nie uważam, żeby najlepsze rowery potrzebowały tarczówek”

$
0
0

UCI wróciła do fazy testowej hamulców tarczowych, ale założyciel Pinarello uważa, że nie ma potrzeby tworzenia nowej wersji najwyższego modelu Dogma F10.

Wraz z nadejściem sezonu 2017 Pinarello zaprezentowało nową, aerodynamiczną maszynę dla Team Sky i Team Wiggins – Dogma F10. Włoski producent twierdzi, że zmiany w kształcie i materiale zapewniły zmniejszenie wagi o 6.3% i oporu powietrza o 12.6% oraz zwiększenie sztywności o 7%. Pomimo powrotu do hamulców tarczowych Fausto Pinarello w wywiadzie dla cyclingnews przyznał, że nie ma zamiaru tworzyć drugiej wersji najlepszego modelu.

Wielkie firmy chcą zachęcić ludzi do tarczówek, bo w ten sposób zmniejsza się konkurencja, a zwiększa dominacja na rynku. Jeśli wszyscy są na „dyskach”, tym łatwiej dla nich. U nas to nie działa. Na ten moment nie uważam żeby najlepsze rowery potrzebowały tarczówek. W przyszłości może, ale w inny sposób. Nie wiem w jaki, ale może nawet z tarczą przymocowaną do ramy czy coś.

Pinarello przygotowało wersję z hamulcami tarczowymi poprzedniego modelu F8. Dzięki temu firma trafia do klientów poszukujących bardzo dobrych rowerów, ale nie tych z najnowszymi rozwiązaniami.

Myślę, że tarczówek potrzebują tylko ludzie, którzy są ciężcy albo boją się długich zjazdów. Im tarcze mogą pomóc, ale zawodowcy nie mają takich obaw. W Team Sky jest 30 kolarzy i jeśli wszyscy przyjdą i powiedzą, że uważają, że nowe rozwiązanie działa i je chcą, to okej. Nie sądzę jednak, by się to zdarzyło. Jak pada deszcz, to po prostu jedziesz wolniej.

W 2015 roku Pinarello osiągnęło obroty 52 milionów euro i sprzedaż około 30 000 rowerów – 90% poza Włochami. Sprzęt produkowany m.in. dla Team Sky jest jednym z najdroższych na świecie, ale Fausto Pinarello uważa, że tworzy i sprzedaje unikalne modele.

Nasze rowery mogą kosztować nieco więcej niż inne, ale uważam, że oferujemy też więcej. Robimy jedne z najlepszych rowerów i ludzie lubią na nich jeździć. Wiemy, że nasze rowery to dobra inwestycja w przyjemność z jazdy. Widzę ceny ram Pinarello w internecie i sprzedają się dobrze nawet po kilku latach. To oznacza, że wszyscy robimy dobry interes – my, dystrybutorzy, sprzedawcy, Team Sky i nasi klienci.

Dość nietypowo dla największych firm Pinarello zmienia swoje najlepsze modele dość często, za każdym razem oferując lepszą aerodynamikę, wagę czy sztywność.

Mamy konkurencję, która nie zmienia swoich ram przez cztery, pięć lat, ale my to robimy częściej – co dwa, trzy lata. To denerwuje niektórych ludzi, ale my zawsze staramy się dodać coś ekstra, coś nowego. Nasi klienci tego chcą. Kochają zmieniać rowery tak jak ja. Podobnie jest w Team Sky, dlatego będziemy współpracować przynajmniej do 2020 roku. „Utknęli” z nami, bo razem pracujemy nad tworzeniem nowych produktów. Z Team Sky nie ma blefowania. Oni wiedzą czy sprzęt jest dobry czy nie. Jeśli Niebiańscy są zadowoleni, to wiemy, że wykonaliśmy 90% pracy – skoro im się podoba, to klientom też.

Artykuł Fausto Pinarello: „nie uważam, żeby najlepsze rowery potrzebowały tarczówek” pochodzi z serwisu Kolarstwo szosowe, Tour de France, Tour de Pologne - naszosie.pl.

Viewing all 345 articles
Browse latest View live